سیاست

غربی‌ها به دنبال توافق موقت هستند

به گزارش اقتصادارس،‌ «محمود عباس زاده مشکینی» با اشاره به نشست امروز یکشنبه کمیسیون با «حسین امیرعبداللهیان» افزود:‌ وزیر امور خارجه در این نشست جزییات نشست مذاکرات در وین را تشریح کرد و معتقد بود که ابتکار عمل مذاکرات دست جمهوری اسلامی ایران است. چرا که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و دستاوردهای خوبی که در صنعت هسته ای حاصل شد دست ما را در مذاکره پر کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: وزیر امور خارجه تاکید کرد که خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای کاملا روشن است و مذاکره کنندگان ما درچارچوب این خطوط قدرت مانور و آزادی عمل دارند. البته با آمریکایی ها هیچ گونه گفت وگوی مستقیم نداشته ایم.

وی ادامه داد: “امیر عبداللهیان در این نشست تاکید داشت که غربی‌ها می‌خواهند با توافق موقت مسائل و نگرانی‌های خودشان را رفع کنند. ولی هدف و تلاش ما یک توافق خوب است.”

عباس زاده مشکینی یادآور شد: امیر عبدالهیان در جلسه امروز کمیسیون، گزارش مفصلی از روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه ۴+۱ ارائه داد. همچنین اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نظرات و سوالات خود را پیرامون مذاکرات و سایر برنامه های مرتبط با سیاست خارجی مطرح کرده و در ادامه وزیر امور خارجه به سولات مطروحه پاسخ داد.

وی ادامه داد: برداشت بنده به عنوان سخنگوی کمیسیون این است که روند مذاکرات کاملا حرفه‌ای و با اقتدار طرف ایرانی پیش می‌رود و تا به امروز ابتکار عمل در دست مذاکره کنندگان ایرانی بوده است و امیدواریم انشاءالله تا آخر سال به نتیجه برسیم. البته به شرط اینکه طرف غربی در پی بازگشت به روحیه دوران استعمار نباشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: اگر غربی‌ها دنبال رفع نگرانی های خود پیرامون فعالیت های هسته ای ایران هستند ما حاضر به همکاری و رفع سوء تفاهمات هستیم. به شرطی که طرف مقابل از عناد و ناسازگاری و زیاده خواهی دست بردارد و بر اساس تعهدی که در برجام داده است تحریم‌ها عملا لغو و  برای راستی‌آزمایی و جلب اعتماد جمهوری اسلامی ایران همکاری کند.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: وزیر امور خارجه در ادامه این جلسه ضمن تشریح اقدامات انجام یافته در زمینه توسعه و ارتقاء روابط با کشورهای منطقه و همسایه تاکید کرد که رابطه با جمهوری آذربایجان در حال گسترش است و عملا در زمینه سواپ گازی همکاری های قابل توجهی را شروع کرده ایم و قرار است حجم زیادی از امورات مربوط به بازسازی قره باغ را ایرانی ها انجام دهند.

 وزیر امور خارجه آخر هفته به چین می‌رود

وی ادامه داد: قرار است امیر عبداللهیان آخر هفته در راس هیاتی به چین سفر کند و برنامه های کارشناسی قابل توجهی برای این سفر آماده شده است.

عباس زاده مشکینی درخصوص ترمیم رابطه جمهوری اسلامی ایران با عربستان سعودی خاطر نشان کرد: دیپلمات هایی اخیرا از طرف ایران به عربستان سعودی اعزام شده اند و دو کشور سفارتخانه های خود را تعمیر می کنند. امیدواریم با همکاری این کشور همسایه شاهد از سرگیری دوباره روابط باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا