اسلایدراقتصادکلاندسته‌بندی نشده

خط قرمز دولت در حذف ارز ترجیحی معیشت مردم است

به گزارش اقتصاد ارس به نقل از اقتصادانلاین ، آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری اسلامی ایران، شامگاه امروز سه‌شنبه پنجم بهمن در چهارمین گفتگوی زنده خود با مردم اظهار داشت: ما در سیاست بین‌المللی در جمهوری اسلامی فعالیت های بیشتری داشتیم و داریم لکن در این سیاست توازن برقرار نشده است حتی در حوزه اقتصادی هم همین طور است باید یک توازن در بین سیاست هایمان در حوزه بین المللی برقرار شود.

وی ادامه داد: چرا نباید همکاری ها با همسایگان اتفاق بیفتد؟ مثلاً در سفری که به تاجیکستان داشتم اکنون حجم مبادلات ۳ برابر شده است یا در سفر به ترکمنستان سوآپ گازی یا بحث ترانزیتی را داشتیم و اخیرا با کشور آذربایجان نیز اتفاقاتی در حال وقوع است.

رییس جمهور گفت: چرا نباید با روسیه ارتباط برقرار کنیم؟ می‌توانیم با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور های دنیا سطح علمی فضایی اقتصادی کشور را ارتقا دهیم زیرا ظرفیت های در ایران وجود دارد که برای روسیه مهم است و بالعکس ظرفیت های در روسیه وجود دارد که برای ایران مهم است.

رییسی تصریح کرد: شعار دولت تعامل با دنیاست و ما با تمام کشورهای جهان درصدد ارتباط هستیم و این موضوع از بدو ورود به دولت در دستور کار دولت سیزدهم بوده و هست.

وی با اشاره به سفر به روسیه اظهار داشت: اتفاقات خوبی در سفر روسیه افتاد که حتی آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه به آقای امیرعبداللهیان گفت که بعد از جلسه، آقای پوتین به همه وزرا دستور داد تا توافقات فی مابین به مرحله اجراییات در بیاید.

رییس‌جمهور تاکید کرد: در سفر ما لبخند زیاد بود اما اینکه نتیجه یک سفر، لبخند باشد که چیزی برای مردم ندارد. آقای پوتین بعد از دیدار من به وزرایش دستور داد که توافقات بین ما سریعا اجرایی شود.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها خیلی وقت پیش پیشنهاد گفتگوی مستقیم داده بودند، تاکید کرد: ابتدا تحریم های ظالمانه که بر مردم ایران وضع کردند را بردارند سپس صحبت از گفتگو کنند و ایران نیز بعد از رفع تحریم ها درباره گفتگوی مستقیم صحبت خواهد کرد.

رییسی افزود: ما مذاکرات را پیش می‌بریم اما همه‌چیزمان مذاکره نیست؛ در خنثی‌سازی تحریم‌ها یکی از راه‌های ما ارتباط با روسیه است.

وی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه بانکی، بیان داشت: بانک ها به سمت اعطای تسهیلات سهل به مردم پیش بروند و جوانان که درصدد گرفتن وام ازدواج هستند نباید با مشکل روبه رو شوند.

رییس جمهور افزود: همه تصمیمات در جهت منافع مردم و توسعه مناسبات همسایگی است. کریدور شمال جنوب ما مسیری است که تجارت منطقه را سهل خواهد کرد.

رییسی گفت: وام مسکن با قوت پیگیری می‌شود. ساخت مسکن هم که با برخی سیاه‌نمایی‌ها رو روبه‌روست طبق وعده صادقانه‌ای که به مردم دادیم پیگیری می‌شود.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم می خواهد دولت صادق الوعد باشد، گفت:  تشویق جوانان به ازدواج فقط با حرف زدن نمی‌شود و دولت برای این کار تمهیداتی اندیشیده است.

رییسی افزود: بنای ما بر کنترل تورم است‌ و گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی و مراجع اقتصادی هم نشان‌دهنده موفقیت دولت در این زمینه است. کنترل تورم در گرو این است که نقدینگی را مدیرت کنم، رشد اقتصادی داشته باشیم و کسری بودجه نداشته باشیم. اینکه رشد ۸ درصدی را هدف گرفته ایم برای مدیریت نقدینگی است و اینکه از بانک مرکزی استقراض نداشته باشیم. در این ماه ها هم همینگونه اقدام کرده ایم.من بنا ندارم بگویم چه چیزی تحویل گرفته ایم اما بودجه با رویکرد رشد اقتصادی تهیه شده است. الان نشانه های رشد اقتصادی در حال نمایان شدن است. دولت به این مسائل حساس شده است. 

رییس جمهور با اشاره به وضعیت قیمت ها در بازار  خاطرنشان کرد: کنترل قیمت‌ها مساله مهم است که ستاد تنظیم بازار چنین مسئولیتی دارد. دولت در کنترل قیمت فولاد و سیمان موفق شده است، قیمت برخی کالاها هم کاهش یافته است. بسیاری از کالاها دلاریزه نشده است، ولی گران شده اند که دولت موظف به کنترل قیمت این کالاهاست. دولت استانداران را در این زمنیه موظف کرده است تا بر قیمت‌ها نظارت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۱ بر اساس پیش‌بینی‌ رشد اقتصادی تنظیم شده است خاطر نشان کرد: کنترل قیمت‌ها مساله‌ای‌ مهم و خواسته‌ به‌حق مردم‌ است که دولت خود را موظف به آن می‌داند.

رییس جمهور با بیان اینکه طی سال‌های گذشته توجه بیشتر به سود بانک‌ها بوده است، گفت: بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند. اگر نقدینگی در بانک‌ها به سمت تولید رود، خوب است اما در غیر اینصورت ضرر است.

رییسی اضافه کرد: با هر شرکت یا بانکی که دستورات دولت که به نفع مردم است را اجرا نکند، برخورد می‌شود و مدیر آن برکنار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در یک مقطع بر اساس شرایطی ایجاد شد اما موجب رانت، فساد، ارتباطات ناسالم‌ شد گفت: این ارز باید دو سه سال قبل حذف می‌شد اما به دولت سیزدهم کشیده شد‌. در حذف ارز ترجیحی به سه نکته توجه داریم: اجماع نسبی مجلس و دولت، اقناع نخبگان و افکارعمومی‌ و حفظ قدرت خرید مردم در کالاهایی که قیمت‌شان تغییر می‌یابد‌.

رییس جمهور افزود: بهتر است درآمد ناشی از حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به‌صورت کارت اعتباری به مردم داده شود‌.خط قرمز ما در حذف ارز ترجیحی معیشت مردم است و به هیچ عنوان در اصلاحات اقتصادی راضی به آسیب‌دیدن سفره مردم نمی‌شویم‌.

رییسی با بیان اینکه وضعیت بورس از میراث‌های به‌جا مانده دولت قبل است‌ خاطر نشان کرد: بورس به هیچ عنوان نباید قلک تأمین مالی دولت باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا