بین الملل

حمایت چین از روسیه در بحران اوکراین!

به گزارش اقتصادارس به نقل از یورونیوز،  وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در گفتگوی تلفنی با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی‌اش از «نگرانی‌های منطقی روسیه در خصوص اوکراین» حمایت کرد و از همه طرف‌ها خواست تا از انجام کارهایی که منجر به افزایش تنش‌ها می‌شود، خودداری کنند. وانگ با اشاره به مخالفت روسیه با گسترش ناتو در شرق اروپا به بلینکن گفته که «امنیت یک کشور نمی‌تواند به قیمت نادیده گرفتن امنیت دیگر کشورها باشد و امنیت منطقه‌ای را نمی‌توان با تقویت و یا گسترش بلوک‌های نظامی تضمین کرد».

وزیر خارجه چین در گفتگوی تلفنی خود راه حل مسئله اوکراین را بازگشت به یک توافقنامه جدید مینسک – نقطه آغاز – دانست و گفت: «توافق جدید مینسک که به تصویب شورای امنیت رسید، یک سند سیاسی اساسی است که همه طرف‌ها آن را به رسمیت می‌شناسند و باید به طور موثر اجرا شود. تا زمانی که تلاش‌ها در راستای جهت و روح این توافق باشد، چین از آن حمایت خواهد کرد».

در ماههای اخیر، استقرار بیش از یکصدهزار نیروی نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین، باعث تنشی بی سابقه میان غرب و روسیه شده است. غرب روسیه را متهم به تجاوز به خاک اوکراین می کند و روسیه ضمن رد چنین اتهامی گسترش ناتو به سوی شرق را مسبب تنش ها می داند. این بحران در شرایطی در حال روی دادن است که بحران تایوان نیز مناقشات میان چین و ایالات متحده را نیز شدت بخشیده است.

توپ در زمین روسیه است

همچنین و در این شرایط، دولت ایالات متحده اعلام کرده که پاسخ های مکتوب خود را به درخواست های وسیع امنیتی روسیه تحویل این کشور داده است. به نوشته رویترز این گامی مهم در یک فرایند دیپلماتیک شکننده در میانه برگزاری مانورهای نظامی جدید ارتش روسیه در زمین و دریا در نزدیکی اوکراین است. به گفته آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، این سند که جان سالیوان سفیر آمریکا در مسکو شخصا آن را تحویل داد، به نگرانی های روسیه پرداخته و نگرانی های آمریکا و متحدانش را مطرح کرده است.

او به خبرنگاران گفته ارایه مطالب به صورت مکتوب راه خوبی برای حصول اطمینان از آن است که ما تا حد ممکن دقیق بوده ایم و روس ها مواضع و دیدگاه های ما را بوضوح متوجه شده اند. همین حالا این سند نزد آنان است و توپ در زمین آنهاست. اکنون باید روسیه تصمیم بگیرد که چگونه به پاسخ آمریکا پاسخ دهد و آمریکا برای هر پاسخی آمادگی دارد.

آمادگی برای اقدامات تلافی جویانه

با این حال، ساعاتی پیش از اظهارات بلینکن، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تهدید کرده بود که چنانچه آمریکا و متحدانش شروط امنیتی آن کشور در مورد اوکراین و ناتو را نپذیرند، کشورش دست به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد زد. او در سخنانی در دومای روسیه اظهار کرد پس از دریافت پاسخ کتبی دولت آمریکا، او و سایر مقامات ارشد کشور در این زمینه با ولادیمیر پوتین مشورت خواهند کرد. او گفته روسیه تا ابد صبر نخواهد کرد و حاضر نیست تصمیم‌گیری در مورد این شروط به مذاکرات بی‌پایان بدل شود.

گفته می شود روسیه دو درخواست را مطرح کرده است: عدم گسترش پیمان ناتو به شرق اروپا و از جمله به اوکراین و دوم خروج همه نیروهای نظامی خارجی که پس از سال ۱۹۹۷ در  کشورهای اروپای شرقی مستقر شده‌اند و آمریکا هم این درخواست‌های روسیه را را رد کرده و حاضر به کوتاه آمدن نیست. در این شرایط  الکساندر گروشکو، معاون وزارت خارجه روسیه اعلام کرده روسیه پاسخ ناتو و آمریکا به نگرانی‌های امنیتی روسیه را مطالعه و بررسی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا