صنعت معدن تجارت

تنها دو درصد از صادرات ایران دانش بنیان است

به گزارش اقتصاد ارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، رهبر انقلاب، سال ۱۴۰۱ را “سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین” نام گذاری کردند. شعار امسال مانند سه سال گذشته بر تولید تاکید دارد،  البته امسال نیز رهبر بر چهره جدید از تولید یعنی تولیدِ دانش بنیان تاکید کردند.

آقای غلامحسین شافعی گفت:  بزرگ ترین مسئله در تولید و تجارت شکاف تکنولوژی است، که بین ایران و سایر کشورهای دنیا وجود دارد،  شعار امسال بر استفاده از تکنولوژی و دانش بنیان بودن تاکید دارد.

او می گوید: بیش از ۹۰ درصد صادرات ایران به صورت سنتی است که این امر پایداری اقتصاد را به خطر می‌اندازد، ضعف بزرگ ما در مسائل اقتصادی موضوعی است که رهبری در شعار امسال به آن اشاره کردند؛ تنها چیزی که می‌تواند ما را در سطح اقتصاد جهانی پایدار نگه دارد  حرکت اقتصاد با تکیه بر دانش بنیان بودن به سمت توسعه است.

شعار امسال می‌تواند تاثیر مستقیم در توسعه اقتصادی ایران بگذارد، به این شرط که سیاست گذاران، مدیران و مجریان کشور این شعار را به  سرنوشت شعار‌های سال گذشته دچار نکنند و در کردار آن را محقق کنند و از شعاری بودنِ نام گذاری بپرهیزند.

نام گذاری سال ۹۸ رونق تولید، سال ۹۹ جهش تولید و  سال ۱۴۰۰ تولید، پشتیبانی و مانع زدایی است، در هر سه سال گذشته رهبر انقلاب توجه ویژه‌ای به بحث تولید داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا