تورمجازیگردشگری

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه یکی از جاهای دیدنی استان آذربایجان شرقی است. این آبشار به‌دلیل هم‌جواری با آسیاب‌های آبی و قدیمی، به این نام شناخته می‌شود. آبشار تماشایی آسیاب خرابه در حدود ۲۷ کیلومتری «علمدار گرگر» یا «هادی شهر» و در پنج کیلومتری روستای «منجن آباد»، در حاشیه رود ارس قرار دارد. دره‌ای زیبا و با صفا این آبشار را در خود جای داده است.

هرآنچه باید درباره آسیاب خرابه جلفا بدانید

معرفی آسیاب خرابه جلفا

نمای کلی اسیاب خرابه جلفا

منبع عکس: خبرگزاری پانا (عکاس: علی احدی نیا)آبشار آسیاب خرابه، یکی از دیدنی‌های منطقه جلفا است

آبشار آسیاب خرابه یکی از جاهای دیدنی جلفا در استان آذربایجان شرقی است. این آبشار درون دره و بین صخره‌ها در نزدیکی آسیابی قدیمی قرار دارد و به همین دلیل به آبشار آسیاب خرابه شناخته می‌شود. در زبان ترکی آذری نیز به این مکان «خارابا دییرمان» گفته می‌شود.

ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود ۱۵ متر است. آب این آبشار از چشمه‌ای تأمین می‌شود که از کوه کیامکی، یکی از کوه‌های بلند منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می‌گیرد. آبشار بعد از سرازیر شدن از لابه‌لای گیاهان آبزی و خزه‌ها، به یک رشته جویبار که در ته دره جریان دارد می‌پیوندد و به‌سمت شمال جاری می‌شود. علاوه بر این، در سمت راست دره آبشارهای کوچک و بزرگ دیگری نیز دیده می‌شود که ریزش آن‌ها موسیقی زیبایی از طبیعت را به گوش می‌رساند.

در زمستان ۱۳۹۲ آبشار آسیاب خرابه به‌دلیل سردی هوا یخ زد و بر اثر این یخ‌زدگی و وزن بیش از حد انبوهی از یخ‌ها، صخره بزرگ و پوشیده از خزه آن ریزش کرد. همچنین در گوشه و کنار این آبشار تابلوهای خطر ریزش دیده می‌شود؛ بنابراین در گشت‌و گذار و تفریح در این مکان باید مراقب این خطر بود.

آسیاب خرابه جلفا کجاست؟

خزه‌های ابشار اسیاب خرابه

منبع عکس: خبرگزاری ایمنا (عکاس: سپهرنیا)

آسیاب خرابه در شهرستان جلفای آذربایجان شرقی و در ۲۷ کیلومتری هادی شهر واقع شده است. این آبشار زیبا با روستای منجن آباد از توابع جلفا پنج کیلومتر فاصله دارد و در حاشیه رود ارس در نزدیکی نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان جای گرفته است.

مسیر دسترسی به آسیاب خرابه جلفا

برای رسیدن به آسیاب خرابه جلفا باید از جاده مرند-جلفا به هادی شهر یا همان علمدار گرگر بروید. در سه راهی هادی شهر، به‌سمت راست بپیچید. بعد از عبور از یک جاده خاکی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و گذر از جاده‌ای فرعی، به دره‌ای باصفا می‌رسید که آسیاب خرابه در آن قرار دارد.

بعد از رسیدن به آبشار آسیاب خرابه باید ماشین را در پارکینگ پارک کنید و تا پای آبشار پیاده بروید. بخشی از مسیر نیز به‌صورت پلکانی و سنگ‌چین است.

  • فاصله شهر تبریز تا جاده فرعی جلفا به علمدار: ۱۰۶ کیلومتر
  • فاصله علمدار گرگر تا آسیاب خرابه: حدود ۲۷ کیلومتر جاده خاکی
  • فاصله جلفا تا آسیاب خرابه: ۳۰ کیلومتر

موقعیت جغرافیایی: 

  • آدرس آسیاب خرابه: استان آذربایجان شرقی، ۳۰ کیلومتری شرق جلفا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا